Dziś jest środa, 24.02.2021, imieniny Macieja, Bogusza
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne Wsi Czachulec » Aktualności » Dziesiąte urodziny Stowarzyszenia Sportowo – Kulturalnego Wsi Czachulec

Dziesiąte urodziny Stowarzyszenia Sportowo – Kulturalnego Wsi Czachulec

Dziesiąte urodziny Stowarzyszenia Sportowo – Kulturalnego Wsi Czachulec

Ten krótki wywód, który oczywiście nie wyczerpuje w całości tematu, swą bądź co bądź lapidarną formą ma przywołać wspomnienia, a może nawet pretendować do miana swoistego wehikuł czasu. Warto więc przypomnieć, że SSKW Czachulec powstało 6.02.2007 r. Inicjatorem przedsięwzięcia był Krzysztof Kowalski, który dzięki wsparciu Wójta Gminy Malanów - Gerarda Krzeszewskiego stał się założycielem i prezesem tejże organizacji. Pierwszy skład Zarządu Stowarzyszenia przedstawiał się następująco:

Prezes - Krzysztof Kowalski,

Wiceprezes - Tomasz Kowalski,

Skarbnik - Joanna Jankowska,

Sekretarz - Agnieszka Kryszczak,

Członek zarządu - Łukasz Pawlaczyk,

Komisja rewizyjna: Zdzisław Kowalski, Eugeniusz Zając, Justyna Balcerzak. 

 

Obecnie w skład stowarzyszenia wchodzi 35 osób, są to osoby młode i starsze jednakże to, co je łączy to chęć działania na rzecz rozwoju Czachulca. Celem działaczy jest także integrowanie mieszkańców, podejmowanie inicjatyw rozwijających potencjał kulturalny miejscowości, wymienianie doświadczeń międzypokoleniowych, kultywowanie tradycji oraz podejmowanie nowych działań będących przyczyną do zacieśniania więzi. Urodziny stowarzyszenia uruchamiają ciąg miłych wspomnień, skłaniają też do wielu refleksji i podsumowań.

Podczas dziesięciu lat istnienia stowarzyszenia wiele się zmieniło w Czachulcu.  Niektórzy się wyprowadzili, inni założyli swoje rodziny, są też tacy, który wyjechali ale zawsze powracają. Organizowana cyklicznie od 2007 roku uroczystość znana wszystkim pod nazwą Dni Czachulca była doskonałą okazją do tego, by się ponownie spotkać i spędzić wspólnie niedzielne popołudnie. Początkowo organizatorzy przewidzieli tylko jednodniową zabawę. Jak zapewne wszyscy członkowie SSKW wiedzą, pierwszy Dzień Czachulca był dla nas pamiętny ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne. Ulewa, silny wiatr, burza, a nawet kilkugodzinny brak prądu nie pokrzyżowały nam jednak szyków i wszystko odbyło się zgodnie z planem. Co ważne, z roku na rok festyn cieszył się coraz większą popularnością i postanowiono przedłużyć uroczystość o kolejny dzień, który miał charakter rozgrywek sportowych. Jak donosiła prasa - Dni Czachulca w 2015 roku połączone z konkursem kulinarnym Nasze jadło, przyciągnęły tłumy i zostały nazwane rekordowymi. Godne wyróżnienia były także Dni Czachulca traktujące o urokach życia na wsi, obchodzone           26-27.07.2014r.  Podkreślano wówczas, że wieś stanowi fundament tradycji i kultury lecz, by przetrwać musi się dostosowywać do zmieniającej się rzeczywistości społeczno – gospodarczej. Nie zapomniano także o roli integracji jej społeczności, której rozwój jest niezmiernie istotny dla podtrzymania kolorytu polskiej wsi.  

Członkowie SSKW Czachulec organizowali też szereg innych uroczystości, wyjazdów i spotkań. Do najbardziej interesujących można zaliczyć wycieczki do: zoo Safari w Borysewie, Westernlandu, Inowrocławia, Kruszwicy, Lichenia, Chełmna nad Nerem. Przygotowali także liczne konkursu m.in. powiatowy konkurs fotograficzny Uroki wsi, a także Nasze Jadło, ponadto nie zabrakłoturniejów sportowych i meczy piłki nożnej z udziałem drużyny Olimpik Czachulec. Mieszkańcy mieli również okazję poznać metody sztuki dekoracyjnej i gastronomicznej dziękiwarsztatom wielkanocnym i kulinarnym. Zorganizowali też zabawę andrzejkową, bal przebierańców, Dzień Chłopaka oraz Dzień Kobiet. Nie zabrakło licznych zajęć ruchowych, muzycznych i artystycznych dla dzieci, które odbywały się w wakacje i ferie zimowe. Najmłodsi mieli także okazję skorzystać z nauki gry na instrumentach. Należy też dodać, że niemal każda uroczystość organizowana przez członków stowarzyszenia uświetniana była występem dzieci i młodzieży należących do kółka artystyczno – aktorskiego prowadzonego przez dziewczęta z SSKW. Nie można również zapominać o tym, że świetlica wiejska w Czachulcu, która jest siedzibą stowarzyszenia została gruntownie odremontowana i zyskała nowe wyposażenie współfinansowane ze środków Funduszu Sołeckiego i Gminy Malanów. Na placu należącym do świetlicy znajduje się aktualnie boisko Orlik, ogródek z altaną i fontanną oraz plac zabaw.

Dziesiąte urodziny stowarzyszenia są też doskonałą okazją do podziękowań. Prezes Krzysztof Kowalski za lata pomyślnej współpracy serdecznie dziękuje:

Władzom samorządowym Gminy Malanów na czele z Wójtem Gminy Malanów Sławomirem Prentczyńskim,

Starostwu Powiatowemu w Turku,

Byłemu Wójtowi Gminy Malanów - Gerardowi Krzeszewskiemu,

Radnym Powiatu Tureckiego – Zofii Gruszczyńskiej i Michałowi Harasnemu,

Proboszczowi Parafii w Przespolewie - Piotrowi Bamberskiemu oraz księdzu Dominikowi Wodniczakowi,

Byłemu  Sołtysowi wsi Czachulec – Zdzisławowi Kowalskiemu,

Obecnej Sołytys wsi Czachulec - Grażynie Pietroń,

Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie  Małgorzacie Przygońskiej,

Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Malanowie,

MariuszowiTrzcińskiemu za wieloletnią współpracę,

Drużynie piłkarskiej -  Olimpik Czachulec,

Wszystkim darczyńcom i osobom, które zaoferowały swoją pomoc podczas organizacji lokalnych uroczystości,

Stowarzyszeniom z terenu gminy Malanów,

Dzieciom i młodzieży z Czachulca, członkom naszego stowarzyszenia oraz mieszkańcom Czachulca, a także wszystkim przychylnym naszemu stowarzyszeniu osobom niewymienionym z imienia i nazwiska.

 

 

Patrycja Pawlaczyk

 

 

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności